Як працює аналітична терапія?
Для початку добре, якщо ви хоч приблизно уявляєте, з чим саме хочете попрацювати. До того ж, не в комусь, а в самому собі. Якщо це запит накшталт «Хочу, щоб чоловік покинув пити\ревнувати\почав заробляти» або «Хочу, щоб моя дитина стала успішною», то мушу вас розчарувати. Терапія не може бути примусовою або способом маніпуляції з 3-ю особою. Запит має стосуватися лише ваших особистих внутрішніх змін. Наприклад: «Хочу припинити вступати у співзалежні відносини», «Хочу позбавитися від соціофобії», «Хочу навчитися менше конфліктувати з чоловіком, а виходити на компроміс».
Саме від формулювання запиту (з чим будемо працювати?) починається терапія. Запит є тією точкою В, до якої ми будемо рухатися в терапії. Крім того, це дозволяє укласти домовленість, побудувати контакт та порозумітися пацієнту і аналітику. А отже, стає базою для надійних аналітичних взаємин.
Терапія – це не настанова. Ми майже щодня чуємо настанови від інших - рідних та друзів, керівництва, лікарів, представників влади тощо. Проте вони не працюють або ж працюють, але для інших, не для нас. Терапевт допоможе вам розібратися, яке рішення буде найкращим саме для вас. Робота терапевта полягає не в тому, щоб давати поради, а в тому, щоб допомогти вам самостійно знайти шлях до вирішення проблеми. Терапевт не прикидається, ніби йому відомо що для вас краще, а що – гірше, він буде допомагати вам з’ясовувати це. Терапевт не робить вигляду, що він знає відповіді, він лише хоче разом з вами зрозуміти, чому ви робите так чи інакше.
Що відбувається на сеансах? Зазвичай, ми говоримо про бажання, потреби, наміри пацієнта – як про теперішні, так і про минулі. З вашим терапевтом ви зможете говорити про все, що спаде на думку. Зазвичай люди не говорять відверто про такі речі, тому що це дуже особисте, тому, що вони можуть образити інших тощо. Крім того, більшість людей не цілком чесні навіть самі з собою. Ми всі намагаємось надурити себе, а завдання терапевта – домомогти усвідомити, коли саме ми це робимо. Терапевт допоможе вам дослухатися до несвідомого. Наприклад, пригадати, кого вам нагадує кривдник, які зі своїх бажань ви пригнічуєте, чому ви щоразу робите одну й ту саму помилку.
Завдання терапевта – допомогти вам розпізнати, коли ваші почуття до когось не відповідають реальності, і потім навчити вас розуміти справжні причини такого ставлення.
Гадаю, ви вже зрозуміли, що не всі емоції та почуття під час терапії – приємні. Важливо витримати кризові моменти та не перервати терапію передчасно. Деякі люди з вашого оточення можуть казати, що вам це не допомагає, що ви гаєте час та гроші, що вам треба обрати іншого терапевта. Проте часто це і є ознакою поліпшення, бо ви стаєте «незручні» для оточення - менше підкоряєтеся їм, більше прислухаєтеся до себе, не дозволяєте порушувати власні кордони. Часом ви теж можете відчути погіршення і розчарування на деяких стадіях лікування. Це є природньою стадією психотерапії. Ви можете розчаруватися в деяких людях зі свого оточення, побачити їх під іншим кутом.
Ви можете зіштовхнутися з раптовими перешкодами до терапії: в день сеансу «навалюється» купа справ, не відпускають з роботи, проблеми з транспортом, ваша сім’я потребує допомоги. Здається, що всі ці речі не мають абсолютно ніякого відношення до терапії. Але найдивніше те, що вони починають відбуватися саме тоді, коли ви відчуваєте дискомфорт під час терапевтичних сеансів. Це означає, що ви дісталися до чогось дуже важливого і складного, і що саме зараз найважливіше відвідувати терапевта. Тому, попри всі ці перешкоди, ви маєте таки прийти і повідомити про ці переживання терапевта. Це допоможе дійти до суті проблеми та подолати опір.
Один мій пацієнт казав «Хвороба сама себе захищає». Так, психіка не любить втручань, нового. Бо вона попри все хоче зберегти, хоча б хиткий, але баланс. Тому будьте готові до опору, говоріть про нього і ми будемо досліджувати, від чого він вас захищає.
На чому заснована психотерапія? На перебудові нейронних зв’язків, тобто, зв’язків між нервовими клітинами - нейронами. Наші звички, моделі реагування, навіть стиль мислення – це результат сформованих колись нейронних зв’язків. Щоб розірвати одні і побудувати інші витрачається час та енергія. Але гарна новина полягає в тому, що результати зберігаються надовго.
На відміну від деяких інших методів, які працюють переважно з симптомом, психоаналіз працює з причиною. Крім того, психоаналіз працює з особистістю, з вашою індивідуальністю а не з набором характеристик. Ми багато уваги приділяємо збору історії життя пацієнта, щоб зрозуміти, як формувала його особистість, в які стосунки він вступав до того, як прийшов до нас, і в яких перебуває зараз. Це свого роду діагностика, яка є важливою частиною роботи.
Ще одна важлива умова терапії – бути чесним з терапевтом. Навіть, коли ви маєте сказати щось неприємне. Наприклад, що гніваєтеся на нього, ображаєтеся, відчуваєте недовіру чи страх перед ним. Ми звикли не говорити про таке, щоб не образити людину та не зіпсувати стосунки. Часто це є ключем до чогось дуже важливого.