Емоційні гойдалки: чи не набридло гойдатися?

Емоційні гойдалки: чи не набридло гойдатися?

Вгору-вниз, захоплення - презирство, наснага - відчай, сила - слабкість... це не повний перелік почуттів і станів, які ми відчуваємо під час емоційної гойдалки. Подібний стан емоційних гойдалок хоча б кілька разів у житті відчував кожен. Але далеко не кожен із нас регулярно перебуває в цьому стані. А ще є ті, хто перебуває в них тривалий період і вже просто не можуть жити по-іншому.

Ознаки емоційних гойдалок:

- імпульсивні рішення;

- шкідливі звички;

- сильна прихильність до людей;

- коливання самооцінки;

- сильні перепади фізичного стану - від бадьорості до повного виснаження;

- дисбаланс у роботі: то ви продуктивні, то взагалі «на нулі»;

- проблеми з грошима - то економите, то багато витрачаєте;

- «нездорові» стосунки;

- залежність настрою від оточуючих людей або зовнішніх обставин.

Будь-які види залежностей (любовна, харчова, хімічна) супроводжуються емоційними гойдалками. Коли ми на спаді - то хапаємося за те, що допоможе не відчувати себе так погано. Коли ми нагорі - то хочемо затримати це відчуття якомога довше. І щоразу доза «наркотику» збільшується. Тому причина завжди не в самій залежності, а в тих емоціях і відчуттях, які вона супроводжує.

Чому нам подобаються емоційні гойдалки?

1. вони піднімають самооцінку. Коли ми на підйомі, то почуваємося впевненими, класними, ми подобаємося іншим і отримуємо компліменти. Було б дивно, якби нам не подобалося відчувати себе класними і затребуваним, хоч його і складно утримувати постійно.

2. це приємне відчуття емоційного піднесення. Азарт, безмежне задоволення, нестримна радість, глибинний інтерес. Загострюються всі органи чуття: кольори здаються яскравими і соковитими, звуки - проникливими і надихаючими, відчуття - тонкими і неповторними.

3. У нас змінюється гормональний фон. На підйомі наше тіло відчуває себе краще: минає біль, з'являється бадьорість, «світлішає» в голові. Коли ми «внизу» і відчуваємо емоційний біль, в організмі виділяються ендорфіни, які його пом'якшують. Тобто, навіть відчуття емоційного та фізичного болю має свої «бонуси».

4. вони дають ілюзію контролю: відчуття, немов ти контролюєш світ і людей навколо, адже на підйомі все легко вдається, ти всім подобаєшся. Коли ми розгойдуємо свої внутрішні гойдалки, створюється враження, що ми здатні змінювати свій стан - варто нам тільки захотіти.

5. Ми звикли до них - і це єдина вивчена форма взаємодії зі світом. Якщо нас розгойдували в дитинстві - то ми продовжуємо робити це в дорослому віці, але вже будучи впевненими, що саме ми вирішуємо.

Але чи замислювалися ви колись, як довго можна кататися на таких емоційних гойдалках? Чи не запаморочиться голова і чи не знудить вас? А якщо знудить, як швидко ви сядете знову кататися? А чому б не змінити атракціон і піти, скажімо, з'їхати з гірки?

Як правило, в юності нам подобаються емоційні гойдалки. Бо це адреналін, яскраві враження та відчуття власної всемогутності. Але з віком організм втомлюється від цих коливань, адже вони тягнуть за собою зміну тонусу судин, функціонування ендокринної та нервової системи. А думаєте психіці легко щоразу робити такі потужні «викиди» енергії? Попросту кажучи: те, що класно сприймалося у 20, після 30-ти - ми відчуваємо тривалий «відхідняк». До того ж, нервова система теж із віком виснажується - і відчуття притупляються, тож хочеться розгойдати себе ще сильніше.

Цікаво, що досить часто емоційні гойдалки мають зв'язок із самооцінкою. Нарцисична гойдалка «Я - Бог / Я - лох» розгойдує й емоційну сферу. Адже на стадії підйому («Я - Бог») людина відчуває ейфорію, всемогутність, «безмежну» силу, у неї народжується багато класних ідей, вона почувається буквально геніальною людиною, месією, покликаною врятувати цей убогий світ. А на стадії спаду («Я - лох»), навпаки, відчуває себе нікчемною, слабкою, марною, через що впадає в апатію, депресію, самобичування або, навпаки, дратівливість і агресію.

А тепер перейдемо до найголовнішого: як приборкати емоційні гойдалки?

- Поступово зменшувати амплітуду коливань настрою. Коли ви на стадії підйому - навчіться регулювати навантаження і ступінь емоцій. Коли ви на стадії спаду - подбайте про себе, не дозволяйте настрою «впасти» занадто низько. Підійдіть до дзеркала і скажіть собі: «Моя маленька дівчинка/хлопчик, що приємного я можу зробити для тебе? Як можу подбати про тебе, щоб ти почувався/ла себе краще?»

- Сформуйте здатність прислухатися до себе. Що для цього потрібно робити? Ловіть сигнали тіла: дискомфорт, скутість м'язів, болі - вони якраз і свідчать про напруження. Ловіть свої думки, якими супроводжуються різні емоційні реакції. Вони також є потужними індикаторами. Можете навіть виписати свої стандартні відчуття в моменти спаду і підйому - і протягом дня кілька разів проводити чек-ап.

- Виробіть для себе градацію своїх емоційних станів. Тут можна використовувати метафору світлофора, тобто розділіть події і свої реакції на них на 3 категорії: «зелені» - не викликають сильних реакцій, «жовті» - викликають стерпну реакцію, «червоні» - викликають нестерпну реакцію. Регулярно відстежуйте «колір» свого емоційного стану.

- Відчувайте свій «ліміт» і не доводьте до критичної точки (як занепаду, так і ейфорії). Намагайтеся перебувати в «серединній точці». Щойно починається підйом - стримуйте його, яким би привабливим він вам у цей момент не здавався. Якщо відчуваєте спад - робіть усе, щоб його не допустити.

- Допомагайте своїй фізіології: дотримуйтеся стабільного графіка сну і харчування, відмовтеся від психоактивних речовин (алкоголь, кофеїн, тютюн), забезпечте собі регулярні фізичні навантаження. Так ви допоможете організму вчасно скидати напругу і почуватися краще.

- Позбавтеся максималізму в роботі - він не менше розгойдує нас, ніж емоційні ситуації. Відтепер вам категорично заборонено: завалювати себе роботою і дедлайнами, неправильно розставляти пріоритети, прокрастинувати важливі завдання, погоджуватися на будь-яку роботу і допомогу всім підряд, братися за непосильні завдання.

- Перевірте своє оточення: чи немає серед ваших друзів і близьких таких самих любителів емоційних гойдалок? А токсичних або психопатичних особистостей? Адже дуже часто саме вони розгойдують своє оточення, використовуючи маніпуляції та інші нездорові форми поведінки.

Якщо ви потребуєте психологічної допомоги з приводу стабілізації свого емоційного стану - записуйтеся на консультацію і ми разом складемо для вас індивідуальну програму корекції емоційного фону.